+421910281674

Tepujte pomocou pravidiel T.A.C.T

tepovanie-kobercov-a-sedaciek-poprad

Úspešné tepovanie kobercov, sedačiek a čalúnenia vrátane odstránenia škvŕn a nečistôt spočíva v 4 jednoduchých pravidlách:

Teplota (temperature), Uvolňovanie (agitation), Chemické pôsobenie (chemical action) a Čas (time). Anglicky T.A.C.T. Táto skratka nám ukáže 4 základné princípy pri tepovaní a odstraňovaní nečistôt.

Teplota pri tepovaní

Teplo znižuje povrchové napätie vody a zároveň urýchľuje uvolňovanie nečistôt a zvyšuje molekulárnú aktivitu chemických látok v čistiacom roztoku. Tým zvyšuje jeho čistiacu vlastnosť oproti použitiu studenej vody. Rýchlosť chemických reakcií sa zdvojnásobuje pri zvýšení teploty o každých 10°C. Efektivita práce pri tepovaní je na teplote čistiaceho roztoku jednoznačne závislá. Jedná sa tu samozrejme o vodu a nie o paru. Para nemá dobré oplachujúce vlastnosti a tak sa pri čistení kobercov a čalúnenia veľmi nepoužíva.

Uvolňovanie nečistôt

Pri agitácií ide o to, že každý druh nečistôt musí byť z kobercových vlákien alebo čalúnenia vysatý, utretý alebo opláchnutý. K tomu nám poslúžia rôzne kefy, bavlnené uteráky alebo absorbčné podložky tzv. pady. Všetky tieto spôsoby vyžadujú určité drhnutie povrchu, ktoré zabezpečí, že sa nečistoty rýchlejšie uvoľnia. Musíte však dávať pozor, aby ste silným tlakom nepoškodily vlákna kobercov alebo čalúnenia.

Chemické pôsobenie čistiacich prostriedkov

Základnou úlohou čistiaceho prostriedku je napadnutie nečistôt s cieľom uvoľniť ich, rozpustiť, oddeliť a odstrániť od vlákien. To sa však nezaobíde bez správneho čistiaceho prostriedku, určeného na daný typ vlákna. Zabudnite na univerzálne čistiace prostriedky! Potrebujete čistiaci prostriedok na prírodné alebo syntetické vlákna, prostriedky na organické, syntetické škvrny alebo škvrny na ropnej báze. Tento krok si teda vyžaduje dobré vedomosti o produktoch a zároveň znalosti v identifikácií druhov vlákien a znečistenia.

Čas pri tepovaní

Nezávisle na tom, akú teplú vodu použijeme, aký silný spôsob uvoľňovania alebo aký účinný čistiaci prostriedok si zvolíme, tak k vysoko efektivnému tepovaniu budeme potrebovať čas a dobu pôsobenia. Akékoľvek znečistenie si vyžaduje určitý čas k jeho uvoľneniu. Vždy sa riaďte pokynmi na etiketách čistiacích prostriedkov a dajte im čas, aby sa mohli nečistoty uvoľniť. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.